gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

zagrożenia w internecie
Internet

Najbardziej powszechne zagrożenia w internecie

Korzystanie z internetu jest dziś czymś naturalnym, jednak może stwarzać wiele niebezpieczeństw. Mnóstwo użytkowników sieci nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, na co może narażać się nawet podczas zwykłego przeglądania stron www czy odbierania poczty e-mail. Jakie zagrożenia w internecie warto znać?

Wirusy

Jednym z najbardziej powszechnych niebezpieczeństw są wirusy. Często odwiedzenie niepozornej witryny, otwarcie załącznika zawartego w mailu, ściągnięcie z sieci filmu czy zainstalowanie jakiejś aplikacji może zakończyć się atakiem złośliwego oprogramowania. Wirusy na dysku komputera czy smartfona powodują wiele szkód – od rozsyłania rozmaitych treści, przez przejęcie, kasowanie lub uszkodzenie danych, aż po negatywny wpływ na działanie urządzenia (spowolnienie, utrudnienie uruchamiania sprzętu bądź niektórych programów, nieoczekiwane wyłączanie się w trakcie pracy).

Kradzież tożsamości, danych, pieniędzy

Poważne zagrożenia w internecie wynikać mogą z tzw. phishingu, czyli metodzie związanej z wyłudzeniem rozmaitych danych. Chodzi tu np. numery kart kredytowych czy loginy i hasła do poczty mailowej, kont bankowych i social mediów. Efektem tego zwykle jest kradzież pieniędzy lub tożsamości. Phishing może dotyczyć również nakłonienia użytkownika sieci do wykonania określonej czynności (np. przelewu bankowego). Oszuści działają z różny sposób. Najczęściej opiera się to na wysyłaniu maili z linkami do spreparowanych stron www (banku, aukcji, portalu społecznościowego itp.), które do złudzenia przypominają te autentyczne. Metod jest znacznie więcej – każdego dnia tysiące osób pada ofiarą takich działań, tracąc przy tym nie tylko dostęp do własnych kont, ale przede wszystkim realne środki finansowe.

Cyberprzemoc i hejt

Coraz więcej mówi się w ostatnich latach o hejcie, czyli mowie nienawiści, dość niestety powszechnej w internecie, zwłaszcza w social mediach i na różnego rodzaju forach. Komentowanie w obraźliwy sposób zachowania czy wyglądu innych ludzi dotyczyć może każdego. Częstą ofiarą hejtu bywają osoby publiczne oraz przedstawiciele odmiennych ras, kultur, poglądów politycznych i religijnych czy orientacji seksualnej.
Poważnym zagrożeniem w internecie jest też cyberprzemoc, czyli działania polegające na nękaniu, poniżaniu, szykanowaniu czy zastraszaniu innych ludzi w sieci. Osoby takie mogą być prześladowane m.in. poprzez tworzenie i rozpowszechnianie kompromitujących treści (zdjęć, nagrań audio lub wideo), wulgarne komentowanie, stalking, podszywanie się, wysyłanie ogromnej liczby wiadomości SMS lub e-mail. Cyberprzemoc i hejt to zagrożenia w internecie, które mogą skutkować u ofiary poważnymi problemami psychicznymi lub próbami samobójczymi.