gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

Jak się połapać w damskich torebkach
Multimedia

Jak się połapać w damskich torebkach?

Większości z na słowo „bagietka” kojarzy się raczej z pyszną, podłużną bułką, najczęściej pszenną, jednak coś innego mają w tym względzie na myśli producenci damskich torebek. Bagietka to torebka podłużna w poziomie, najczęściej mniej lub bardziej wygięta przypominając przez to rogal. Jest noszona na pasku. To tylko jeden z nielicznych przykładów rodzajów torebek o nazwach nie dla każdego oczywistych.

Jak dzielimy torebki

Najbardziej powszechny podział damski torebek i toreb nawiązuje do ich kształtów, a kształty te czasem mogą się kojarzyć z jakimś zawodem lub praktyczną skrzynką do przechowywania rozmaitych rzeczy.

Bardzo popularna i praktyczna torba „listonoszka” w sposób oczywisty kojarzy się z konkretnym zawodem. Tym bardziej że noszona jest najczęściej na pasku przerzuconym przez głowę. Natomiast kuferki charakteryzują się bardziej usztywnionym, sześciennym kształtem. Produkowane są z różnych materiałów, bywa, że jest to połączenie skóry z wikliną, bywają też z odpowiedniej tkaniny.

Do najmniejszych należą kopertówki i najczęściej brane są przez kobiety na szczególne okazje. Popularne są bez paska zamykane na zatrzask. Czasem rolę paska pełni metalowy, ozdobny łańcuszek. Torebki te nie nadają się do wypełniania większą ilością przedmiotów. Raczej właścicielki trzymają w niej niezbędne przybory kosmetyczne, choćby puderniczkę lub grzebień.

Słowo „shop” kojarzy nam się dosyć jednoznacznie, toteż i torebki „shopperki” są na ogół przystosowywane do tego, by mieściły się w nich nawet niektóre codzienne zakupy. „Shopper bag” wykonywana jest zarówno z tkanin, skaju, jak i skóry naturalnej. Funkcyjnie podobna, choć nieco wyższa będzie „Tote bag”.

W większości torebek pasek wyraźnie odcina się wyglądem, wyjątkiem jest torebka „habo” gdzie pasek może „płynnie” wychodzić z głównej części. Bywają też torebki przypominające kształtem siodło, dzięki czemu nazywane są „Saddle bag”.

Co do kompletu?

Właściwie to torebki najczęściej bywają uzupełnieniem kompletu damskiego ubioru, dlatego znając ich przeznaczenie uniknie się nietrafnego doboru. Mimo to i torebkom jest potrzebne coś do kompletu i do tego, by przedwcześnie nie niszczały, zwłaszcza te skórzane, które na ogół są droższe.

Warto jest ze względu na rodzaj skóry mieć w zapasie gotowe zestawy do czyszczenia i konserwacji zarówno tkanin, jak i skóry.

W takich zestawach znajdziemy przede wszystkim odpowiednie preparaty (np. spray to tkanin), w niektórych znajdziemy również szczoteczki i ściereczki.