gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

myszka gamerska
Gry

Myszka gamerska – jak taką kupić?

Granie w gry komputerowe już dawno temu przestało być zwykłą niewinną rozrywką. Obecnie jest to dość poważne zajęcie, nieróżniące się wiele od profesjonalnych sportów. Nic więc dziwnego, ze podobnie jak nieco bardziej zaawansowani piłkarze, tak i stawiający na jakość gracze starają się mieć nieco lepszy sprzęt, niż ogólnie dostępny, mocno przeciętny. Powoduje to, że rośnie zainteresowanie dobrymi, gamerskimi myszkami. Jak jednak taką wybrać?

Sposób odczytu danych

Każdy doskonale wie, że nowoczesne myszki odczytują swoje położenie poprzez stosowanie jeden z dwóch metod. Może to być albo metoda optyczna, albo też laserowa. Na czym one polegają i która będzie lepsza do grania w gry?
Myszki optyczne wyposażone są w miniaturowe kamerki, które dzięki temu, że podświetlane są cały czas światłem przy pomocy czerwonej diody, ustalają położenie myszki, zwyczajnie filmując powierzchnie blatu. Jest to model stosunkowo dobry jeśli chodzi o precyzje, jak i również szybkość działania. Co więcej, jest w stanie pracować na właściwie każdej powierzchni.
Drugim modelem jest myszka laserowa, która zamiast kamery wykorzystuje do ustalenia swojej pozycji wiązkę lasera. Jest to więc model znacznie droższy, lecz również doskonalszy i nowocześniejszy. Precyzja działania jest tu ogromna, lecz niestety mysz ta nie może pracować na szklanych powierzchniach, ponieważ odbijają one światło lasera, zaburzając pracę myszki.

Przewodowa czy bezprzewodowa

Kolejną niezwykle ważną sprawą jest to, w jaki sposób myszka powinna przesyłać dane do komputera. Klasyczne rozwiązanie to po prostu przewód, którym mysz jest połączona z komputerem. Jest to sposób dość przestarzały, który ogranicza odległość myszki od komputera, lecz nie da się ukryć, również sposób bardzo stabilny, bez zakłóceń i szybko działający.
Drugą możliwością jest metoda bezprzewodowa. Jest ona co prawda bardzo wygodna, ponieważ nie ma wokoło żadnych kabli na biurku, a także można nieco dalej odstawić komputer, lecz niestety jest to myszka droga, a także niezbyt precyzyjna, ponieważ fale radiowe mogą być zaburzane, co zakłóca sygnał o położeniu myszki. Nie można również zignorować tego, że jest to myszka dość ciężka, a przez to niewygodna.

Myszka gamerska – jaka powinna być?

Które z powyższych cech bardziej pasują do myszki dla gracza? Jak się okazuje, nie musi to być wcale model najnowszy i najbardziej zaawansowany technicznie. W przypadku myszki dla gracza liczy się przede wszystkim pewność i stabilność działania. Z tego powodu polecaną myszką będzie ta, która wyposażona jest w optyczny sensor, oraz ta, która przesyła dane po przewodzie do komputera.