gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

gry dla dzieci online
Gry

Gry dla dzieci online – o czym powinien wiedzieć rodzic?

W XXI wieku dostęp do technologii jest tak powszechny, że nawet kilkulatki świetnie radzą sobie z obsługą sprzętu elektronicznego i internetu. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się gry dla dzieci online. Rodzice często zastanawiają się jednak, czy to dobry sposób spędzania czasu. Co warto wiedzieć na temat gier? Czy pozwalać dziecku na taką rozrywkę?

Gry dla dzieci online – czym są?

Mówiąc o grach online, mamy na myśli gry komputerowe, z których korzystanie wymaga dostępu do internetu. Część z nich uruchamiana jest poprzez przeglądarkę, inne zaś muszą zostać najpierw zainstalowane na dysku urządzenia (komputera, telefonu, tabletu). Wiele propozycji w tym zakresie dedykowanych jest najmłodszym użytkownikom. Gry dla dzieci online to dość szeroki zestaw różnorodnych gatunków – od przygodowych, strategicznych i symulacyjnych, przez sportowe i zręcznościowe, aż po logiczne i edukacyjne.

Obawy i zagrożenia

Mnóstwo rodziców ma obawy, czy gry dla dzieci online są dobrym pomysłem i formą spędzania czasu przez ich pociechę. Największe wątpliwości wynikają ze strachu o uzależnienie się, efektem czego może być zaniedbywanie obowiązków edukacyjnych, złe zachowanie i agresja. Dorośli obawiają się nie tylko o zdrowie psychiczne swoich dzieci, ale również ryzyka pogorszenia wzroku czy wystąpienia wad postawy. Nierzadkim następstwem spędzania czasu przed komputerem jest też zespół cieśni nadgarstka, czyli schorzenie związane z nieprawidłowościami w obrębie dłoni. Warto jednak pamiętać, że gry dla dzieci online nie muszą wywoływać takich skutków – wystarczy wprowadzić odpowiednie zasady. Mnóstwo gier daje też bardzo pozytywne rezultaty w zakresie rozwoju kilkulatków.

Zalety gier dla dzieci

Warto, by rodzice mieli świadomość, że gry dla dzieci online mają również mnóstwo zalet. Wiele z nich wpływa pozytywnie na rozwój pamięci, logicznego myślenia, kreatywności, wyobraźni, a także uczy cierpliwości, szybkiego podejmowania decyzji, radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach. Sporo gier doskonale wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową i zdolności manualne oraz zachęca dziecko do przyswajania języka obcego lub nauki czytania i liczenia.

Dzieci a gry – zasady

Aby gry dla dzieci online były pozytywną formą rozrywki, rodzice powinni ustalić wcześniej pewne zasady. Ważne jest przede wszystkim to, by maluch wiedział, że jego czas spędzony przed komputerem nie jest nieograniczony. W przypadku kilkulatków nie powinien przekraczać on 30 minut dziennie. Rodzic musi też mieć pod kontrolą, czy dana gra jest dostosowana do wieku, zainteresowań i etapu rozwoju jego pociechy. Warto też przygotować odpowiednio oświetlone i wygodne miejsce do grania.