gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

klawiatura
Komputer

Klawiatura mechaniczna czy membranowa

Wybór klawiatury może nie stanowi dla wielu użytkowników komputerów zbyt dużego wyzwania, jednak stanowi bardzo ważny punkt w procesie kompletowania odpowiedniego wyposażenia gamingowego. Komputer, myszka, słuchawki, fotel gamingowy to istotne elementy. Jednak to właśnie klawiatura odpowiada za wygodę wielogodzinnego użytkowania komputera. Jaką klawiaturę wybrać? Membranową czy mechaniczną? 

Technologia klawiatury 

Technologia wykorzystana w budowie naszej klawiatury to właściwie najważniejszy element, który należy przeanalizować przed dokonaniem wyboru. Technologię tę możemy podzielić na dwa rodzaje – membranową oraz mechaniczną. Czym się różnią i na którą postawić? Zacznijmy od klawiatury membranowej, czyli tej, która obecnie występuje najczęściej. Cechą charakterystyczną tego typu klawiatur jest płaska membrana, która znajduje się pod klawiszami. Naciśnięcie klawisza powoduje uruchomienie sygnału, który przez obwód elektryczny trafia do komputera. To stosunkowo powszechna technologia, która na przestrzeni lat stała się niezwykle tanią alternatywą. Jeśli zatem zależy nam na niskim koszcie zakupu klawiatury i relatywnie zadowalającej funkcjonalności, to właśnie klawiatura membranowa powinna być naszym wyborem. Drugi wariant to znacznie bardziej wytrzymała klawiatura mechaniczna. Każdy klawisz posiada swój własny przełącznik, co eliminuję potrzebę dokładnego naciskania klawisza i zwiększa jego sprężystość. Klawiatury mechaniczne do dzisiaj wykorzystywane są najczęściej w gamingu. Jakie są wady tego rozwiązania? Przede wszystkim głośny tryb działania. Nam nie musi to przeszkadzać, jeśli jednak bardzo regularnie używamy klawiatury, inne osoby mogą być rozdrażnione ciągłym odgłosem stukania klawiszy. Jeśli nie potrafimy się zdecydować na konkretny wariant, pozostaje nam postawić na klawiatury membranowo-mechaniczną, zwaną także klawiaturą hybrydową. W takim urządzeniu łączy się pojedynczy przełącznik z elementem gumowym, co z jednej strony zwiększa jej wytrzymałość, a z drugiej redukuje hałas użytkowania.

Klawiatura bezprzewodowa czy przewodowa?

Gdy zdecydowaliśmy o zakupie konkretnej klawiatury pod kątem technologii, czas na następny dylemat. Tym razem chodzi nam o sposób połączenia sprzętu z komputerem. Klawiatury przewodowe to standard, znany nam od wielu lat. Jednak coraz częściej decydujemy się na zakup urządzeń połączonych z naszym komputerem technologią bezprzewodową, za pomocą WiFi czy Bluetooth. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które jednak ma też swoje wady. Podstawowy minus objawia się w szybkości reakcji, która jest nieporównywalnie dłuższa, niż reakcja klawiatury przewodowej. 

Więcej o wyborze klawiatury przeczytasz na stronie: https://www.gram.pl/artykul/klawiatura-mechaniczna-czy-membranowa-jaka-wybrac

Ergonomia użytkowania

O ergonomii użytkowania klawiatury myślimy dopiero wtedy, gdy faktycznie jesteśmy już zmęczeni pracą z urządzeniem. Dlatego też to warto na samym początku zastanowić się, w jakiej pozycji pracujemy, gdzie trzymamy ręce, i czy dotychczasowy styl pracy z klawiaturą był dla nas wygodny. W tym aspekcie warto zainwestować w możliwie jak najbardziej ergonomiczną klawiaturę, wyposażoną w dodatkowe funkcje zwiększające wygodę i komfort pracy.