gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

program do czyszczenia komputera
Komputer

Dlaczego powinno się posiadać program do czyszczenia komputera?

Komputer jest narzędziem, którego używa się z dużą częstotliwością, często przez większą część doby. Na co dzień mało osób przejmuje się jednak dbaniem o komputer, które sprowadza się nie tylko do troski o sprzęt, ale również o system. Jednym z podstawowych narzędzi powinien być dla każdego użytkowników tych maszyn między innymi program do czyszczenia komputera.

Dlaczego program do czyszczenia komputera jest konieczny?

Komputer to maszyna, na której często posiada się zainstalowanych wiele programów, a każdy z nich generuje pliki, które z czasem przestają być potrzebne. Generuje je także sam system podczas codziennych czynności, w tym podczas dokonywania aktualizacji. Wiele osób nie daje sobie sprawy z tego, że po aktualizacji oprogramowania pozostałości po jego starych wersjach są nadal obecne w systemie.

To samo dotyczy odinstalowywania programów, gdzie bardzo często pozostają po nich w systemie rozmaite pliki. Liczne programy generują też pliki, które zalegają na dysku, będąc niepotrzebnymi, a które znajdują się między innymi w pamięci podręcznej.

Pliki takie generują też przeglądarki internetowe, gdyż w pamięci podręcznej dostępne są pliki graficzne i multimedialne, które przeglądało się na danych stronach, a po kilku tygodniach bez czyszczenia sama przeglądarka potrafi wygenerować kilka gigabajtów niepotrzebnych plików, które zajmują cenne miejsce i spowalniają komputer.

Skąd wziąć taki program i ile on kosztuje?

Program do czyszczenia komputera jest często już zainstalowany z danym komputerem, jednak często zdarza się, że posiada się czysty system bez zainstalowanych przez producenta aplikacji firm trzecich do łatwego czyszczenia systemu.

Tak naprawdę każdy system operacyjny jest już wyposażony w narzędzia do czyszczenia, jednak często wywołuje się je z terminala, co wymaga wpisania określonych komend, a większość zwykłych użytkowników ich nie zna. Tak samo wielu z nich nie wie, w jakich katalogach są przechowywane pliki tymczasowe, lecz kiedy już dysponuje się tą wiedzą, można po prostu przenieść niepotrzebne pliki d kosza.

Z punktu zwykłego użytkownika najlepiej jest zainstalować któryś z łatwych w obsłudze programów do czyszczenia komputera, z których część jest płatna, ale istnieją też takie, za których używanie płacić nie trzeba. Różnią się one od siebie przede wszystkim dodatkowymi rozwiązaniami, takimi jak możliwość czyszczenia systemu automatycznie w stałych odstępach czasu, czy możliwość dokładnego ustawienia tego, jakie pliki mają być usunięte.

Program taki pozwala zachować system w dobrym stanie i zaoszczędzić zarówno miejsce, jak i sporo nerwów, gdyż brak śmieciowych plików to szybsze działanie maszyny i większa stabilność systemu.