gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

komputer stacjonarny do biura
Komputer

Komputer stacjonarny do biura – czy warto go kupić i jaki wybrać?

Podstawą działalności biura są przede wszystkim komputery, bez których wykonywanie codziennych zadań jest niemożliwe. Wielu przedsiębiorców jednak ma wątpliwości, czy kupić komputer stacjonarny do biura, czy może postawić na laptopy, co robi wiele firm. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest prosta, tak samo jak ta dotycząca wyboru odpowiedniego modelu.

Komputer stacjonarny do biura a laptop – wady i zalety obu rozwiązań

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość firm była zainteresowana jedynie kupnem maszyn stacjonarnych do swoich biur. Maszyny te bowiem posiadają liczne zalety.

Komputer stacjonarny do biura to przede wszystkim często znacznie wygodniejsza praca, gdyż w wielu przypadkach wymagany jest duży monitor, a matryce laptopów są w wielu zastosowaniach po prostu niewystarczające, co dotyczy zwłaszcza pracy z arkuszami kalkulacyjnymi i bazami danych.

Komputer stacjonarny posiada też potencjał przyszłej rozbudowy, a do tego czynności serwisowe są o wiele prostsze, nie wymagając tez oddawania maszyny z cennymi i poufnymi danymi do serwisu, gdyż naprawę komputera można przeprowadzić na miejscu, lub przynajmniej można oddać do serwisu tylko uszkodzoną część, stosując na ten czas jakiś element zastępczy, który może udostępnić serwis, lub który zalega na magazynie po starych komputerach stosowanych w biurze w przeszłości.

Jeżeli jednak pracownicy danego biura mają być mobilni, potrzebując maszyny, z którą mają się przemieszczać po budynku, lub gdy pracują oni w terenie, lepszym rozwiązaniem będzie laptop, który doskonale sprawdzi się też w przypadkach biur, gdzie praca z arkuszami nie jest bardzo częsta, opierając się głównie na korespondencji z klientami, czy potwierdzaniu statusów realizacji zleceń.

Jak wybrać maszynę do biura?

Przed kupnem komputera stacjonarnego do biura powinno się przede wszystkim określić, jakie będą jej zastosowania. W przypadku wielu biur nie ma potrzeby inwestowania w bardzo mocną specyfikację, gdyż praca z arkuszem kalkulacyjnym i dokumentami, a także prowadzenie korespondencji mailowej, nie są zadaniami wymagającymi. Sytuacja zmienia się, kiedy biuro wykonuje zadania charakterystyczne dla branży kreatywnej, marketingowej i innych, kiedy to konieczna jest mocna specyfikacja.

Bez względu na to, jakie podzespoły będzie miał komputer, powinno się go wybierać tak, by posiadał on potencjał przyszłej rozbudowy, dzięki czemu maszyna posłuży danej firmie przez bardzo długi czas, a z biegiem czasu wystarczy wymieniać jedynie pojedyncze podzespoły, które sprostają wciąż rosnącemu apetytowi oprogramowania użytkowego.