gamikaze.pl

gry, internet, komputery, multimedia

zalety i wady korzystania z aparatów bezlusterkowych
Multimedia

Jakie są zalety i wady korzystania z aparatów bezlusterkowych w studiu fotograficznym?

Nie da się zaprzeczyć, że aparat to kluczowy element wyposażenia każdego studia fotograficznego. Istnieje jednak kilka rodzajów tych urządzeń. Na które z nich się zdecydować? Czy warto wybrać aparat bezlusterkowy? Jakie wady, a jakie zalety posiada to rozwiązanie? O tym w poniższym artykule!

Czym są aparaty bezlusterkowe?

Od wielu lat na rynku fotograficznym dominującym sprzętem były lustrzanki. To aparaty fotograficzne wyposażone w ruchome lustro, które przenosi obraz z obiektywu bezpośrednio do wizjera. Było to innowacyjne rozwiązanie w czasach, gdy aparaty fotograficzne nie posiadały jeszcze podglądu wykonywanego zdjęcia. Obecnie jednak nie jest to już tak niesamowity efekt. Co więcej, sprzęt wyposażony w lustro wiąże się z obecnością większej liczby elementów, przez co jest nie tylko cięższy, lecz również trudniejszy w obsłudze, konserwacji i naprawie. Dlatego właśnie na rynku zaczęły pojawiać się aparaty bezlusterkowe, czyli taki, które nie są już wyposażone w lustro. Przekonajmy się, jakie są ich wady i zalety!

Dlaczego warto postawić na bezlusterkowce w studiu fotograficznym?

Po pierwsze, bezlusterkowce w porównaniu do tradycyjnych lustrzanek są zdecydowanie lżejsze i bardziej poręczne, gdyż nie muszą już mieścić w swojej obudowie skomplikowanego mechanizmu. Wiąże się to również z lepszym chwytem aparatu, dzięki czemu można wykonywać lepsze zdjęcia. Po drugie, bezlusterkowiec pozwala na zminimalizowanie występowania nieostrości na zdjęciach, gdyż nie ryzykujemy już drżenia rąk podczas trzymania ciężkiego sprzętu.

Jakie wady mają bezlusterkowce?

Jeśli chodzi o niedogodności związane z użytkowaniem aparatów bezlusterkowych, to uwagę zwraca ograniczony wybór akcesoriów do tego sprzętu. Obiektywy do bezlusterkowców to nadal towary dość deficytowe, a co za tym idzie, również drogie. Podczas wyboru tego rodzaju aparatu będziemy musieli zatem ograniczyć się do kilku akcesorów. Pamiętajmy jednak o tym, że obiektywy do bezlusterkowców cechują się zazwyczaj lepszą jakością wykonywanych ujęć oraz dłuższym okresem eksploatacji.

Co wybrać – lustrzankę czy bezlusterkowca?

Wyposażenie studia fotograficznego to kluczowa kwestia, która będzie wpływać na sukces tego biznesu. Dlatego koniecznie musimy wybrać odpowiedni sprzęt. Warto postawić na aparat bezlusterkowy, jeśli niepotrzebne nam wiele obiektywów i chcemy uzyskać jak najlepszą jakość zdjęć. Jeśli natomiast zależy nam na swobodzie wyboru akcesoriów, lepiej pozostać przy tradycyjnej lustrzance.